Avatar. Najdrahší film sveta prichádza

Režisér James Cameron má na svojom konte také filmy ako boli Votrelci, oba diely Terminátora,Pravdivé lži, ale hlavne Titanic. Vďaka nemu sa pred dvanástimi rokmi stal "kráľom sveta“. Ak chcel prekonať iných, ale aj sám seba, bolo jasné, že ho čaká neľahká úloha. Scenár k filmu Avatar však začal písať už v roku 1994. "Chcel som na filmové plátno dostať svet

, ktorý by som v detstve miloval,“ povedal o svojom filme režisér James Cameron. Nechal sa inšpirovať sci-fi knihami aj príbehom o Pocahontas. Už rok pred vznikom Titanicu prišiel s tým, že chce nakrútiť film s počítačovo generovanými hercami. Potreboval však veľký rozpočet a vyspelú techniku. Tieto fakty spôsobili, že film prichádza až desať rokov po prvej plánovanej premiére. A predražil sa niekoľkonásobne. Nakrúcať sa začalo pred dvomi rokmi v Los Angeles a na Novom Zélande. Cameron si dal patentovať systém, ktorý mu umožnil kamerami snímať trojrozmerne a prístroj, ktorý mu dovolil preniesť až 95 percent hereckých výrazov na počítačom generované postavy. Nejde pritom o "animák“, ale o reálne uveriteľné postavy. Očakávania boli veľké, nadšenie je opodstatnené.

 

Film je dokonca i pre odporcov sci-fi filmov veľkým zážitkom. I keď ide o druhý

 Cameronov najdlhší film, ani v jednej chvíli sa nenudíte. V prvom momente treba oceniť, že Cameron si svet na Pandore vymyslel sám do posledného detailu. Každý kvet, rastlinu, tradície a spôsoby života domorodcov Na’viov, ich telá a reč. Ich svet je čistý, založený na prírode a božstve, ktoré ich chráni. Ide pritom o krajinu, ktorú objavili vedci a austronauti po tom, čo prekonali priepasť medzi slnkom. Za všetkým treba hľadať honbu za peniazmi, povedal si aj Cameron. Keď v prekrásnej krajine ľudia objavili suroviny, z ktorých by zbohatli, nezastaví ich nič. Boj proti domorodcom sa môže začať. "Finálna bitka sa nedá porovnať s ničím, čo som doteraz vytvoril, pôsobí takmer ako film vo filme,“ doplnil Cameron. 

 

 

Myseľ v inom tele


Vzniknú Avatari. "Modré bytosti“ so zmesou ľudskej a mimozemskej DNA, ktoré vyzerajú presne ako pôvodní obyvatelia. Človek prevtelený do Avatara však funguje len pomocou prístrojov. Film môže pripomínať krajinu Jurského parku s veľmi jednoduchým príbehom a so zvieracou ríšou. Vojak Jake Sully sa svojou odvahou dostane až do kmeňa, kde si získa tamojšiu "princeznú“, ktorá ho učí ich životu. Divák sa tak ocitá v krajine fantázie a po skončení filmu máte podobné pocity ako hlavný hrdina. "Vrátiť sa do reality? Pre čo? Pre pivo desiatku alebo džínsy?“ Cameron poukázal na zle zaobchádzanie s prírodou, ukrutnú honbu za majetkom i to, či je niekedy naozaj dôležité za každú cenu zabíjať.

Opäť Oscar?
Počítačové postavy sú reálne, ani na chvíľu nezapochybujete, že svet, v ktorom bojujú, nemôže byť reálny. Nie všetko je však dokonalé. Happy end bol samozrejmý. Prílišné pokusy o americký humor nemali sem-tam miesto. Cameron však staval na vizuáli, efektoch a sile detailov, ktoré tvorili celý príbeh. Preto sa malé chyby dajú prepáčiť. "Je pre mňa veľkou úľavou, že je film dokončený a že viem, že ľudia ho konečne môžu vidieť. V tom ohľade je to už mimo mojich rúk,“ dodáva Cameron.
Uvidíme, či na budúci rok dostane do svojich rúk aj sošku Oscara. Už teraz je však jasné, že bude za čo.
  

Väčšia ako science fiction príbehu


"Je to rozhodne film, ale myslím, že film ako médium redefinuje sám seba každých pár rokov vďaka novým technológiám," vyhlásil vizionársky Cameron. A ak tým nespravil radosť konzervatívnym divákom, tak určite potešil filmových teoretikov a historikov.


väčší obrázokAutor: Aktuálně.cz
"Science fiction používanej technológie bola väčšia ako science fiction príbehu," dodáva herečka Sigourney Weaverová, ktorá v Avatarovi stvárnila vedkyňu a pred viac ako 20 rokmi s Cameronom spolupracovala na Votrelcoch.

Režisér na tlačovej konferencii v Paríži pripustil, že hlavne v posledných štyroch rokoch sa nakrúcanie niekoľkokrát dostalo do tak vážnych problémov, až to vyzeralo, že zrodenie filmu bude ohrozené. "Museli sme počas dňa zastaviť uprostred nakrúcania scény a premýšľať, čo ďalej, pretože sme sa dostali do slepého bodu. Museli sme vymyslieť aj terminológiu, lebo sme nevedeli, ako tie veci máme nazývať."

Podľa Camerona však bolo najťažšie, aby efekty neprehlušili príbeh a neodvádzali príliš pozornosť publika. A prvý tucet recenzií potvrdzuje, že sa mu to zrejme podarilo: všetky sú pozitívne až exaktické.

Kirk Honeycutt z vplyvného periodika The Hollywood Reporter hneď po štvrtkovej premiére v Londýne napísal: "Po dvanástich rokoch, ktoré uplynuli od Titanicu, James Cameron dokázal, čo vtedy hovoril: že je kráľ sveta. Avatar je zázrak, z ktorého padá sánka."

Podľa Honeycutta sa na plátne odohráva viac akcie ako v ľubovoľnom tucte bombastických akčných filmov, aké človeku napadnú - pritom je všetko dokonalo prehľadné a Cameron sa osvedčuje ako majstrovský bojový taktik.

Úplná extáza


Mark Brown z londýnskeho Guardianu, ktorý bol voči Avatarovi predbežne veľmi skeptický, napísal, že "je skutočne omnoho, omnoho lepší, ako sa očakávalo. Vyzerá úžasne a príbeh bol pútavý, aj keď na mnohých miestach gýčový. Hrozivý film, ako sa predvídalo, sa však každopádne nezhmotnil".

Anonymný recenzent denníku Sun upozorňuje predovšetkým na to, že mnoho ľudí, ktorí zatiaľ videli len fotografie a nie film samotný, komentovalo snímky s tým, že vyzerajú trochu umelo a ako lacno nakreslené. "Ale priamo v kine to tak nie je. Všetko pôsobí reálne. Ako by ho Cameron natočil kamerou priamo na cudzej planéte."

Pisateľ síce upozorňuje, že príbeh je staromódnym čiernobielym súbojom dobra proti zlu, no hneď dodáva, že "nie je kazateľský. Je to obria akcia. Dvadsaťminútová záverečná bitka vzbudzuje úplnú extázu."

V nej sa kozmický mariňák, ktorého myseľ je pomocou počítača prenesená do tela mimozemšťana na neznámej planéte, postaví proti ostatným vojakom, ktorí prileteli drancovať vzácne prírodné zdroje.

Wende Ide z londýnskych Timesov si okrem prirovnania námetu k Tancu s vlkmi a k filmom o vietnamských veteránoch spomenula aj na japonského animátora Hayaa Miyazakiho, ktorého filmy ako Princezná Mononoke dokážu divákov preniesť do nového sveta, úplne ho pohltiť, dojať a presvedčiť o svojej reálnosti, aj keď ide "len" o animáciu.

Podľa recenzentky je Avatar "vo všetkých smeroch vťahujúci a ohromujúci". Ako žena si však všíma aj snahu páčiť sa cieľovému publiku: hlavná ženská hrdinka - aj keď mimozemšťanka - má proporcie supermodelky.



 

Film Avatar

Tvorcovia a herecké obsadenie

Tvorcovia filmu  Produkcia Brooke Breton - co-producent               James Cameron - producent Jon Landau - producent Josh McLaglen - co-producent Janaca Tashjian - vedúci výroby Peter M. Tobyansen - líniový producent Colin Wilson - výkonný producent Hudbu...